Fundacja Pandora – nasza historia
Pomysł na Fundację zrodził się z poczucia frustracji
i rozczarowania aktualną sytuacją osób zmagających się z problemami w obszarze zdrowia psychicznego. Pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Tina, miała dość traktowania tego tematu jako mało ważnego czy wręcz wstydliwego, o którym ludzie boją się rozmawiać. Wraz z mamą – Anną – kilka lat temu rozpoczęły pierwsze prace nad projektem Fundacji, a w roku 2022 Pandora zaczęła nabierać obecnego kształtu.
Zarząd w całości składa się z osób neuroatypowych
Kiedy do Tiny i Anny na początku 2023 roku dołączyła reszta obecnego zespołu, Pandora mogła rozpocząć faktyczne działania na szeroką skalę. Diagnoza neuroatypowości dała nam siebie. Dzisiaj jesteśmy z nią szczęśliwe, chociaż nie zawsze jest pięknie, to dzięki wiedzy, diagnozom i ciągłej edukacji jesteśmy w stanie kierować nie tylko własnym życiem, ale również instytucją, jaką jest Pandora.
Choć Anna jest z wykształcenia magistrem prawa, zdecydowała się na wejście w świat systemu edukacji i została nauczycielką roku. Wkrótce zdecydowała jednak, że ani prawo, ani edukacja nie są ścieżkami dla niej i długo sądziła, że nigdzie już nie znajdzie swojego miejsca. Do pracy w Fundacji została namówiona przez swoją córkę – Tinę. Anna miała zostać w Fundacji na chwilę, na zastępstwo, a została jej Prezeską. Prywatnie żyje z dala od miasta, ma własny ogródek z ogórkami, dwie wielkie akity i dwa mniejsze koty, a pod ręką zawsze druty do dziergania.
Tina miała być specjalistą w dziedzinie kultury literackiej, brokerem informacji naukowej oraz bibliotekarką. Kiedy została nimi wszystkimi okazało się, że woli zajmować się pomaganiem ludziom i psychologią. Poza zarządzaniem Fundacją została także studentką – psychologii oczywiście.
Regularnie zbieramy środki na dodatkowe działania, aby móc zapewnić wszystkim potrzebującym darmową diagnozę i terapię. Uruchamiamy też darmowe grupy wsparcia.
Zespół
Nasi specjaliści są dobrze zintegrowani, wszyscy się znamy i lubimy spędzać razem czas – nie tylko w trakcie pracy, ale także po niej. Dzięki temu, jeśli czasem musimy polecić pacjentowi kogoś innego z naszego zespołu, zawsze wiemy, do kogo go przenosimy i kim ta osoba jest.
Zespół jest różnorodny nie tylko pod katem układu nerwowego, ale również zainteresowań i specjalizacji, dlatego oferujemy szerokie spektrum usług. Łączy nas prawie wszystko, prawie nic nas nie dzieli. Lubimy nie tylko poszerzać naszą wiedzę, ale również dzielić się nią z innymi, dlatego poza diagnostyką i terapią zajmujemy się też prowadzeniem szkoleń. W Fundacji gromadzimy specjalistów, którzy sami doświadczyli w życiu czegoś trudnego. Chcemy pomagać tym, którzy codziennie zmagają się z różnymi problemami, a w szczególności osobom neuroatypowym. Nasze cele realizujemy poprzez dokładną diagnostykę, dobrze dobrane terapie, obszerną psychoedukację, grupy wsparcia i program asystencki.
Nie uważamy, że spektrum autyzmu czy ADHD to przekleństwo – wiemy, że bycie osobą neuroatypową w neurotypowym świecie często jest trudne, mierzymy się z wieloma wyzwaniami i problemami, ale wierzymy, że odpowiednie wsparcie pozwoli każdemu prowadzić szczęśliwe życie. Fundacja Pandora to miejsce tworzone dla osób neuroatypowych przez osoby neuroatypowe – bezpieczne, szanujące i akceptujące.
Wśród rzeczy, którymi się zajmujemy jest:
- diagnoza ADHD i spektrum autyzmu u dorosłych oraz młodzieży
- diagnoza różnicowa
- psychoterapia dla osób neuroatypowych i LGBTQ+
- diagnoza i terapia traumy (PTSD/cPTSD)
- terapia EMDR
- psychoterapia par
- psychoedukacja ADHD/spektrum autyzmu
- opiniowanie transpłciowości i niebinarności
- diagnoza i terapia seksuologiczna
- wydawanie opinii psychologicznych
- leczenie depresji i zaburzeń lękowych
- leczenie uzależnień
- grupy wsparcia dla osób neuroróżnorodnych i LGBTQ+
- … i wiele innych
Nasi terapeuci
wsparcie psychologiczne, konsultacje psychologiczne, psychoedukacja, szkolenia dla nauczycieli
Dietetyka kliniczna, psychodietetyka, edukacja żywieniowa dostosowana do potrzeb osób neuroatypowych
diagnostyka ADHD i spektrum autyzmu, konsultacje psychologiczne, poradnictwo psychologiczne
diagnostyka ADHD i spektrum autyzmu, wsparcie psychologiczne, konsultacje psychologiczne, psychoedukacja
Seksuologia, edukacja seksualna, konsultacje seksuologiczne, wsparcie osób LGBTQ+ i wsparcie w procesie tranzycji
psychoterapia poznawczo-behawioralna, diagnostyka psychologiczna i ADHD/ASD
Diagnostyka ADHD i spektrum autyzmu; cPTSD/PTSD; terapia EMDR, wsparcie psychologiczne dla osób neuroatypowych i expatów;
psychoonkologia, poradnictwo psychologiczne, konsultacje psychologiczne,
Psychoterapia poznawczo-behawioralna, konsultacje psychologiczne, psychoedukacja, diagnoza ADHD i spektrum autyzmu
Diagnoza ADHD, konsultacje psychologiczne, terapia psychologiczna
Psychoedukacja ADHD/ASD,, wsparcie osób LGBTQ+ (w tym w procesie tranzycji), grupy wsparcia
diagnoza ADHD/spektrum autyzmu, konsultacje psychologiczne, psychoedukacja, grupy wsparcia
Seksuologia, psychoterapia poznawczo-behawioralna, seksuologia, praca z osobami neuroatypowymi i LGBTQ+
psychoterapia poznawczo-behawioralna, terapia dla osób neuroatypowych, konsultacje psychologiczne
wsparcie psychologiczne, konsultacje psychologiczne, psychoedukacja ADHD & spektrum autyzmu
Psychoterapia systemowa; Terapia Skoncentrowana na Emocjach dla par; praca z osobami neuroatypowymi, psychoedukacja
Konsultacje psychologiczne, wsparcie osób neuroatypowych
WesprzyjFundację
WesprzyjFundację
Wszystkie darowizny przeznaczamy na nieodpłatną działalność statutową: terapię i diagnozę dla osób potrzebujących w kryzysie finansowym, psychoedukację dla młodzieży, nauczycieli oraz rodziców, wsparcie osób starszych przebywających w hospicjach oraz prowadzenie grup wsparcia.