Zawieranie umiejętności, inicjowanie rozmów, współpraca w grupie, słuchanie oraz zadawanie pytań, podstawy asertywności.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat.
Konsultacje i poradnictwo dla rodziców.
Trening umiejętności społecznych(TUS) dla dzieci to forma pracy z grupą ukierunkowana na uczenie się przez dzieci efektywnych sposobów funkcjonowania społecznego, bo człowiek to istota społeczna i potrzebuje innych, aby przetrwać. Nie wmawiajmy sobie, że jesteśmy samowystarczalni.
TUS pomaga dzieciom w wypracowaniu strategii radzenia sobie z codziennymi sytuacjami oraz nazywania, rozumienia i regulowania emocji. To atrakcyjna dla dziecka ale przede wszystkim skuteczna forma nauki rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji oraz współpracy z innymi.
Pomaga zrozumieć znaczenie kontaktów społecznych i pomóc prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie w grupie rówieśniczej.TUS to także zdolność do określonego i ADEKWATNEGO reagowania na sytuacje, które spotykają nas, gdy wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi.
Trening Umiejętności Społecznych to regularne spotkania, zwykle raz w tygodniu, w tej samej grupie uczestników. Ta systematyczność zajęć i niezmienność grupy są ważne, by uczestnicy czuli się bezpiecznie i mieli możliwość rozwijania swoim umiejętności w środowisku, któremu ufają.
W zajęciach TUS mogą wziąć udział wszystkie dzieci, również te,które nie mają żadnej diagnozy czy orzeczenia, ale mają trudności m.in. w relacjach z rówieśnikami, w radzeniu sobie z emocjami, w adekwatnej samoocenie, w asertywnej postawie. Dlatego uczestnikami mogą być zarówno dzieci nieśmiałe, wycofane, mające trudność z adaptacją do nowych warunków, dzieci z niską samoocenę, nieakceptowane przez grupę, jak i takie które mają trudność w rozumieniu relacji społecznych, nie potrafią rozwiązywać konfliktów bez agresji, radzić sobie z porażką, nawiązywać i utrzymywać relacje, zgodnie współpracować z innymi, przestrzegać zasad i granic, rozumieć emocje swoje i innych, dostrzegać perspektywę innych osób.
TUS sugeruje, aby nagradzać dzieci tu i teraz. Jedni trenerzy realizują to poprzez realne, fizyczne nagrody tj. lizak, czy kredki. Jednak my, chcielibyśmy skupić się na nagrodach w doznaniach z Państwem, czyli dziecka z rodzicem. My chcemy, aby nagrodą po zakończeniu danego cyklu ćwiczenia umiejętności było np. wspólne wyjście do kina, spędzenie czasu w parku, czy wycieczka do biblioteki i wspólne wybranie książki, a potem czytanie. Po prostu CZAS z najważniejszymi osobami – Rodzicami, mamą, tatą. Dzieci będą otrzymywać w trakcie zajęć naklejki, które będą zbierać. Za zebranie danej ilości naklejek – stanie się magia, czyli realizacja nagrody !
TUS TO WSPÓŁPRACA HOLISTYCZNA
to nie tylko my trenerzy i dziecko, ale też współpraca dziecka z rodzicem. Dlatego po zebraniu, mailowo lub sms, zaprosimy Państwa do dołączenia do grupy, gdzie będziemy zamieszczać wszystkie niezbędne informacje.