Psychoedukacja

Prowadzimy zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące depresji, procesu jej leczenia i jej zapobiegania. Poprzez nasze zajęcia uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko o samej chorobie,gdzie szukać pomocy, ale też jak radzić sobie z trudnymi emocjami, ze stresem, z lękiem itp. Istnieje również możliwość zorganizowania takich zajęć dla nauczycieli. W dobie koronawirusa zajęcia odbywają się online, po wcześniejszym uzgodnieniu z placówką szkolnąx.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami, piszcie na: kontakt@fundacjapandora.pl



Nasze projekty


Zajęcia psychoedukacji w klasie VII Szkoły Podstawowej w Chałupkach

W dniu 28 kwietnia 2021 r przeprowadziliśmy online zajęcia psychoedukacji w klasie VII Szkoły Podstawowej w Chałupkach na Górnym Śląsku. Tematyka zajęć dotyczyła emocji i depresji. Omawiane były przede wszystkim trudne emocje i ich funkcje. Uczniowie dowiedzieli się z zajęć czym jest stres, do czego jest potrzebny oraz jak radzić sobie z trudnymi emocjami i ze stresem.

Nasze zajęcia pomogły im zrozumieć czym jest depresja, jakie są stereotypy związane z depresją , jej objawy i przyczyny. Uzyskali wiedzę, jak zachować się, gdy ktoś w ich otoczeniu zmaga się z depresją, jak z nim rozmawiać i wspierać. Ponadto zdobyli wiedzę gdzie szukać pomocy psychologicznej i jakie muszą podjąć kroki, aby taką pomoc uzyskać. Poznali różnicę między psychologiem a psychiatrą oraz zostali zapoznani z tym, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa oraz jak o swoim problemie mogą powiedzieć rodzicom.


Wyraź emocje - one i tak znajdą ujście

Program skierowany do klas 7-8 szkół podstawowych

To nasz kolejny, zrealizowany projekt. Zajęcia zostały przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2021 r w SP 44 Łodzi i były skierowane do uczniów w wieku 12-15 lat. Z naszych zajęć uczniowie zdobyli podstawową wiedzę w zakresie rozpoznawania i nazywania emocji dzięki obserwacji mimiki, gestów oraz opisów sytuacyjnych, nauczyli się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Poznaje przyczyny zachowań emocjonalnych oraz uczyli się w odpowiedni sposób na nie reagować.

Ponadto, uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o depresji, jej przyczynach i objawach. Będą potrafili opisać schemat powstawania depresji, korzystając z kryteriów rozpoznania ICD -10. Będą świadomi znaczenia podjęcia leczenia depresji i będą też potrafili obalić najczęstsze stereotypy związane z leczeniem i profilaktyką depresji.

Uczniowie zostali także zapoznani z działań profilaktycznymi zapobiegających rozwojowi depresji oraz będą wiedzieli do jakich instytucji mogą się zgłosić w celu poszukiwania pomocy.

W trakcie zajęć wykorzystano takie formy pracy, jak:

  • praca w grupach,
  • burza mózgów
  • ćwiczenia samodzielne, bądź w parach
  • prezentacja krótkiego fragmentu filmu „Inside out” oraz krótka dyskusja na temat tego co uczniowie obejrzeli.

Zajęcia trwały po 1,5 godziny dla każdej klasy w formie dwudniowego warsztatu. Przewidziana była dziesięciominutowa przerwa po 45 minutach zajęć.


Porozmawiajmy o depresji

XXI LO psychoedukacja uczniów

Przygotowaliśmy zajęcia psychoedukacyjne online dla młodzieży pt. "Porozmawiajmy o depresji". Zrealizowaliśmy je wśród młodzieży z XXI LO w Łodzi. Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klas szkoły tj. ok 480 uczniów, a prowadziły je nasze wolontariuszki : Ania Lewińska i Joasia Wołoszyńska, obie studentki V roku psychologii UŁ.

Zajęcia obejmowały 36 godzin lekcyjnych i zostały podzielone na 2 części, dla każdej klasy jest to 2 x 45 minut. 1 część - depresja, 2 część – prewencja. Zakończenie realizacji tego projektu nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2020 r.

W trakcie zajęć przewidziana była praca w grupach 2-3 osobowych, krótki filmik ‘’ Siedem metrów pod ziemią’’ oraz dyskusja i trening uważności.

Z naszych zajęć uczniowie zdobyli podstawową wiedzę w zakresie depresji, jak odróżnić zwykły smutek od depresji, objawy depresji , jak zauważyć je u siebie i u bliskich. poznali mity dotyczące depresji + samobójstw popełnianych z jej powodu. Poznali także czynniki chroniące i zagrażające ,dzięki czemu będą wiedzieli jak mówić o depresji, jak rozmawiać z osobą zmagająca się z depresją , jak ważne jest podjęcie leczenia oraz gdzie otrzymać pomoc - miejsca w Łodzi. Ponadto zdobyli umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Podziękowania

psychoedukacja podziekowania psychoedukacja podziekowania - chalupki

Cenimy Twoją prywatność

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję