Grupy Wsparcia w DepresjiBezpłatna samopomocowa grupa wsparcia online
Organizujemy spotkania 2x w miesiącu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >

Psychoterapia I KonsultacjaSkorzystaj z pomocy naszego psychoterapeuty lub psychologa

UMÓW WIZYTĘ › CZY WARTO? ›
 
 • Jak wspierać osobę z depresją?
  Oprócz profesjonalnej pomocy, osoby doświadczające depresji potrzebują również zrozumienia ze strony bliskich im osób. Rodzina i przyjaciele mogą być sojusznikiem w procesie leczenia i nieocenionym wsparciem w codziennych trudnościach. Często jednak nie wiedzą oni w jaki sposób rozmawiać z bliską osobą, aby jej pomóc.
  Czytaj dalej »
 • Terapia online i czy warto?
  Czujesz potrzebę porozmawiania o swoich problemach, chcesz się wyżalić i potrzebujesz porady ale nie chcesz szukać psychologa ani jeździć na spotkania? Wstydzisz się, boisz, nie masz czasu i dużych pieniędzy na konsultacje? Być może właściwym rozwiązaniem będzie psychoterapia online.
  Czytaj dalej »
 • Czym jest depresja ?
  Smutek, zmęczenie, niechęć do codziennych obowiązków… Każdy z nas miewa okresy gorszego samopoczucia, kiedy najchętniej zostalibyśmy w domu, pod kocem, schowani przed szarą rzeczywistością. W takich chwilach często pada "mam chandrę" albo "mam depresję", choć za tymi z pozoru podobnymi pojęciami kryją się zupełnie odmienne doświadczenia.
  Czytaj dalej »
 • Rozmowa o depresji. Cz. II. Komunikaty.
  Niepokojące obniżenie nastroju, impulsywność, zaburzenia snu czy odżywiania powinny skłonić nas do rozmowy z dzieckiem. Wiedząc już z jakim nastawieniem i postawą powinniśmy do niej podejść, w kolejnej części artykułu skoncentrujemy się na komunikatach, które kierujemy do naszej pociechy. Będziemy bazować na Porozumieniu bez przemocy Rosenberg’a oraz koncepcji czworga uszu Friedemanna Schultza von Thuna.
  Czytaj dalej »
 • Rozmowa o depresji. Cz. I. Nastawienie i postawa rodzica.
  Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące nas objawy obniżonego nastroju, zaburzeń snu czy odżywiania powinniśmy zachęcić je do rozmowy. Całkiem naturalnie kumulują się w nas wówczas napięcie, wyrzuty sumienia, smutek czy troska o naszą pociechę. Sprawia to, że rozpoczęcie nawet krótkiej pogawędki na ten temat może przysporzyć nam trudności. Jak możemy się do niej przygotować? Na co zwrócić uwagę przed jej rozpoczęciem?
  Czytaj dalej »
 • Czy to na pewno depresja?
  Zaburzenia depresyjne są najczęściej występującymi zaburzeniami nastroju, jednak epizody depresji pojawiają się również w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Czym ona jest i jak odróżnić ją od zaburzeń depresyjnych?
  Czytaj dalej »
 • Terapia EMDR - skuteczna forma psychoterapii w depresji?
  Terapia EMDR to terapia odwrażliwiania. Jest naukową interwencją terapeutyczną, opartą na licznych dowodach oraz na badaniach naukowych. Ta forma terapii ma dokładnie opisaną procedurę i poszczególne kroki. Istotne jest w niej odnalezienie sytuacji źródłowych, które mogą być przyczyną obecnych problemów.
  Czytaj dalej »
 • Potęga bliskości
  Oksytocyna to neurohormon - hormon wydzielany do krwi z tylnego płata przysadki mózgowej. Reguluje ona działanie układu podwzgórze-przysadka-nadnercza. Układ ten odpowiedzialny jest za hamowanie aktywności układu współczulnego oraz wyzwala aktywność GABA ergiczną, blokującą komórki okolicy przyśrodkowej jądra migdałowatego. Zmniejszenie aktywności owych struktur skutkuje działaniem przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym.
  Czytaj dalej »
 • Zaburzenia lękowe. Kiedy musisz szukać pomocy.
  Zaburzenia lękowe to nie to samo, co strach. Zaburzenia lękowe to jedne z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że dotyczą około 15-20% ogółu społeczeństwa. Występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.
  Czytaj dalej »
 • Zdrowie psychiczne pracowników firm.
  Okres pandemii i różnorodne, negatywne doświadczenia w sferze prywatnej i zawodowej sprawiły, że jesteśmy bardziej podatni na pogorszenie samopoczucia. Tymczasem od kondycji psychicznej zależy nie tylko ogólne zadowolenie z życia czy też osiągane wyniki pracy, ale również odporność organizmu, co w obecnych okolicznościach jest niezwykle istotne.
  Czytaj dalej »
 • Depresja wieku podeszłego. Depresja w różnych okresach życia, cz. III.
  Powszechnie uważa się, że depresja to choroba wieku młodzieńczego i dojrzałego, kiedy to człowiek jest zmuszony do podejmowania ważnych aczkolwiek trudnych decyzji życiowych. Mało osób jest świadomych tego, że depresja, oprócz otępienia, zaliczana jest do najczęstszych zaburzeń psychicznych w wieku podeszłym, stanowiąc istotny problem kliniczny i społeczny.
  Czytaj dalej »
 • Jaką terapię wybrać? Nurty terapii. cz II.
  Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra...Podczas dyskusji nad zdrowiem psychicznym często padają nazwy tych zawodów, ale razem z nimi pojawia się niekiedy wątpliwość: Co odróżnia te profesje? Warto więc to rozjaśnić.
  Czytaj dalej »
 • Depresja wieku dorosłego. Depresja w różnych okresach życia, cz. II.
  Kiedyś uznawano depresję za chorobę ludzi dorosłych. Obecnie wiemy, że depresja może pojawić się w zasadzie na każdym etapie życia. Jednak wciąż prawdą jest, że to właśnie u ludzi dorosłych depresja nabiera stosunkowo stałego kształtu. Depresja wieku dorosłego może zatem stanowić pewien punkt odniesienia dla oceny zaburzeń nastroju również w innych okresach życia.
  Czytaj dalej »
 • Depresja u dzieci i młodzieży szkolnej. Depresja w różnych okresach życia, cz. I.
  Depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. W skali Europy zajmuje ona trzecie miejsce w rankingu (obok zaburzeń lękowych i bezsenności). Cierpi na nią około 6,9 % Europejczyków. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS, w Polsce do epizodów depresyjnych przyznaje się ponad 1,5 mln osób powyżej 15stego roku życia, czyli 5,3% całej populacji.
  Czytaj dalej »
 • Męska depresja
  Depresję częściej diagnozuje się u kobiet niż u mężczyzn, jednak czy to oznacza, że mężczyźni rzeczywiście chorują rzadziej? Niekoniecznie. Coraz częściej mówi się o niedoszacowaniu rozpowszechnienia depresji wśród mężczyzn.
  Czytaj dalej »
 • Jaką terapię wybrać? Nurty terapii. cz I.
  Decyzja o zgłoszeniu się po pomoc do specjalisty jest niezwykle ważnym krokiem w drodze do wyzdrowienia. Jednak często osoby szukające pomocy nie wiedzą czego oczekiwać od spotkania z psychoterapeutą i na czym tak właściwie polega sama terapia.
  Czytaj dalej »
pandora fanimani

Cenimy Twoją prywatność

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję